Tomasz Siemieński Tomasz Siemieński
201
BLOG

W Kentucky - bez cierpień

Tomasz Siemieński Tomasz Siemieński Polityka Obserwuj notkę 26

Jak poinformowała Agencja France Presse, amerykański Sąd Najwyższy zgodził się rozpatrzyć odwołanie dwóch skazanych na śmierć w stanie Kentucky, którzy uważają, że metoda egzekucji za pomocą śmiertelnego zastrzyku jest niezgodna z konstytucją. Odwołań takich jest zresztą w całych Stanach kilkaset, ale na razie tylko te dwa będą rozpatrywane.

Skutkiem tego może być zawieszenie większości egzekucji do chwili wydania przez sąd orzeczenia, czyli na pewno na kilka miesięcy. Odwołania tych skazanych wiązało się z podejrzeniem, że w przypadku nieprawidłowego dozowania jednego z trzech wstrzykiwanych produktów, który ma usypiać skazanego, śmierć jest bardzo bolesna. A amerykańska konstytucja w ósmej poprawce wyraźnie zakazuje wymierzania "kar okrutnych i odbiegających od normy".

Egzekucja przez sukcesywne wstrzyknięcie trzech produktów - usypiającego, paraliżującego mięśnie i zatrzymującego pracę serca - została pomyślana po to, by śmierć skazanych była łagodna i bezbolesna. Tyle tylko, że nie zawsze to wychodzi.

Sąd Najwyższy US prawdopodobnie ustali jakieś bardziej precyzyjne normy stosowania śmiertelnego zastrzyku, i egzekucje ponownie ruszą. Ale nie o to chodzi.

Zastanawia mnie tak często słyszany argument zwolenników kary śmierci, którzy nie chcą, by nad skazanymi się litować. Jak zadał komuś cierpienia i zabił, to w odwecie niech cierpi i zginie. Tylko że powyższy przykład pokazuje, że nawet prawo kraju raczej przywiązanego do kary śmierci dba oto, by skazani nie cierpieli, by umierało im się bezboleśnie. A więc kara śmierci nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwym (zdaniem jej zwolenników) odpłaceniem oko za oko, ząb za ząb.

Delikatne ukłucie strzykawką i miłe przejście w stan niebytu jest prezentowane przez różnych "twardzieli" jako sprawiedliwe zadośćuczynienie za cierpienia ofiary. Wolne żarty! Warto zastanowić się nad jednym - czy dotkliwszą karą jest taka humanitarna egzekucja, czy też dożywotnie więzienie?

Chciałbym przypomnieć, że w ubiegłym roku we Francji grupa więźniów odsiadujących dożywocie napisała list otwarty domagający się przywrócenia kary śmierci i wykonania jej na nich.


Do niedawna - korespondent Polskiego Radia we Francji. A teraz - zapraszam do polskiego portalu Euronews: http://pl.euronews.com/ i do naszego fejsbuka: http://www.facebook.com/euronewspl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka